5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

Blog Article

Когато теренът е равен, много подходящи са универсалните навесни машини УНЛМ, които могат да правят много операции и в тесноредови, и в широкоредови лозя, защото ги има в два варианта.

Какви народни средства се ползват срещу болестите по лозите

Преди присаждането трябва да полеем лозата, за да осигурим влага в растението.

В миналото в много винарски региони, лозите са били отглеждани без подпиране. Този метод обаче се е доказал като нерентабилен, понеже са били нужни множество операции по превръзване на растенията на плитки, за да не се прекършват от вятъра и падат на земята.

През лятото трябва да почистим росните коренчета, които се образуват около калемите и да открием летораслите, които са се появили в основата на лозата, за да могат да свикнат с външните условия.

Подобна обработка е много полезна и се препоръчва при сухи и тежки сбити почви.

Изтъкнати учени в лозя областта на лозарството са Ив. Добрев (ампелография), Н.

Моля, прочетете текста на нашата ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ до край и направете своя избор.ПРИЕМАМ ВСИЧКИПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ

Вторият вариант за присаждане на зелено е на разцеп. Разликата с обикновената копулация е видът на отрезите. На калема трябва да направите отрез, който наподобява клин. Подложката пък трябва да се оформи във вид на разцеп. Калемът се поставя в подложката, като отново трябва да се фиксира с памучен конец.

На зелено можем да присаждаме по време на вегетацията на растенията - от края на май до средата на юли.

За чепове се оставят зрели леторасти, развитити от долните очи на миналогодишните чепове или от лакомци. Желателно е мястото на плодната пръчка да се сменя – последователно от едната и от другата страна на лозата (ако е единичен Гюйо).

Тогава се допускат най-големите грешки и лозите се претоварват. И вместо добро развитие, през вегетацията се стига до обратното.

Подрязването на третата година включва два варианта – къса резитба за високостъблените сортове, дълга – за останалите.

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

Report this page